Dostawa w ciągu 24 godzin GRATIS

 

Funkcje i rozmieszczenie lasów
Opracowanie pochodzi z Geografia CD

I Znaczenie gospodarcze:

rośnie rola drewna jako surowca w przemyśle celulozowo-papierniczym (Ostrołęka, Kostrzyn)
meblarstwo (Swarzędz)
budownictwo
zmniejszenie ilości stref powodziowych w rolnictwie; naturalna bariera ochronna
dostarczane są „owoce lasu”
zużycie jako podkłady kolejowe i podpory w kopalniach (zmniejszyło się)
pozyskiwanie drewna jako źródła energii (na ograniczoną skalę i niemal wyłącznie na wsi)
gospodarka łowiecka (ostatnio rozwój za sprawą kapitałów zagranicznych)

II Przyrodnicza funkcja lasów:
zwarta, wielowarstwowa roślinność ogranicza erozję gleb, chroniąc je przed nadmiernym nagrzewaniem i parowaniem; utrzymywanie spoistości gleb i zapobieganie przenoszeniu się piasku i powstawaniu wydm.
regulacja stosunków wodnych, tzw. funkcja wodochronna; zwiększenie wilgotności powietrza
regulacja ruchów mas powietrza
poprawa składu chemicznego troposfery
obszar intensywnej fotosyntezy
miejsce życia dla różnych gatunków zwierząt i roślin

III Znaczenie socjalne
obszar dogodny do pełnienia funkcji rekreacyjnej (rozbudowa i powstawanie wielu nowych ośrodków wypoczynkowych i sanatoriów)
korzystne oddziaływanie na zdrowie człowieka
walory turystyczne; uatrakcyjnienie krajobrazu
inspiracje twórcze dla artystów
znaczenie naukowe (rezerwaty i parki)

IV. Rodzaje drzew w Polsce:

64, 3 % sosna
12, 7 % świerk
4, 5 % jodła
6, 0 % buk
5, 6 % dąb, klon, wiąz
3, 1 % brzoza
3, 0 % olcha
0, 4 % grab
0,4 % osika, topola, wierzba

-Lasy zajmują 27% powierzchni kraju, przy czym lesistość jest zróżnicowana przestrzennie

-Ogólna powierzchnia: 8813 tys. Ha lasów; 83% to lasy publiczne (własność Skarbu Państwa i gmin), 2% powierzchni leśnej stanowią parki.

-Skład gatunkowy charakteryzuje przewaga drzew iglastych. Ogromna przewaga sosny w krajowym drzewostanie to efekt dużej odporności i małych wymagań glebowo-klimatycznych i prowadzonych w XIX wieku na dużą skalę zalesień tym drzewem. Rozwój szkodników zmusza do stosowania środków chemicznych szkodliwych dla zwierzyny leśnej.

-O wartości gospodarczej lasów obok rodzaju drzewostanu decyduje wiek drzew. Polskie lasy są stosunkowo młode i nie posiadają drzew w pełni odpowiednich do wyrębu, tzn. powyżej 80 lat (takich jest niewiele ponad 17%).

-Monokulturowy charakter lasów ułatwia pozyskiwanie drewna, ale wpływa negatywnie na ich zdrowotność.

V. Czynniki rozmieszczenia lasów w Polsce:
zapotrzebowanie na użytki rolne i tereny pod zabudowę (Polska Centralna i Górny Śląsk)

rozwój przemysłu (Śląsk)

historyczne (rabunkowa gospodarka lub utrzymywanie dużych kompleksów leśnych jako tereny łowieckie na obszarach dawnych zaborów)

zróżnicowanie warunków klimatycznych, wodnych i rzeźby terenu

Przeciwdziałanie spadku tempa odbudowy drzewostanu. Już od lat powojennych prowadzi się zalesianie terenów będących nieużytkami, bądź silnie eksploatowanych. W latach 1946-94 lesistość wzrosła do 28%, ale obecnie w porównaniu z rokiem 1980 ilość drzew sadzonych (w ciągu roku) na obszarach nowych zadrzewień spadła ponad 50%.

Wprowadzenie zróżnicowania gatunkowego wśród drzewostanu. Da to możliwość zrezygnowania ze stosowania środków chemicznych w walce ze szkodnikami. Powstanie naturalna bariera działań prewencyjnych dla rozwoju takowych. Należy nadmienić, iż jednorodne drzewostany są znacznie mniej odporne na niszczenie przez ogień.

Świadomość ogromnej wagi istnienia lasów dla człowieka w światopoglądzie pojedynczej jednostki. W samym roku 1998 zanotowano ponad 6000 pożarów lasów. Większość z nich została wywołana przez osoby wypoczywające na urlopach. Należy wykształcić w nowym pokoleniu Polaków zdolność do przewidywania konsekwencji własnego postępowania i brania odpowiedzialności za swoje czyny.

Ochrona prawna dla obszarów wymagających zmian w strukturze wiekowej, bądź gatunkowej lasów, tak potrzebna, byłaby rozwiązaniem wręcz na skalę wejścia do UE.

Inwestowanie większej ilości funduszy w rozwój technologii chroniących środowisko. Rozwój przemysłu stanowi poważne zagrożenie dla lasów. Zaledwie 10% ogólnej powierzchni stanowią obszary o zerowym stopniu uszkodzenia. Mylnie pojmowane oszczędności na oczyszczalniach i filtrach, doprowadziły do jeszcze większych nakładów pieniężnych.

„Nowe Święta Bożego Narodzenia”, gdzie zamiast prawdziwej choinki stoi w domu ta sztuczna. Dzięki wzmożonemu importowi i upowszechnianiu się sztucznych drzewek zmniejszył się wyrąb choinek (z 920 tys. sztuk w roku 1980 do 272 tys. w roku 1994).

Spowolnienie rozwoju łowiectwa. Organizowane są dochodowe polowania dla turystów zagranicznych i odłów żywych zwierząt na eksport. Budzi to protesty, zwłaszcza, gdy chodzi o gatunki zagrożone wyginięciem, tj. wilki, czy rysie.

 

Zamawiając Geografia CD otrzymasz:Geografia CD to 492 strony,
39 rozdziałów
,  70 podrozdziałów.
Płyta zawiera wszystko, co musisz wiedzieć nt. geografii w liceum.

Autor:
Educentrum Piotr Piekarzewski


* 629 opracowanych tematów.
* Testy, ściągi, artykuły.
*
Omówione arkusze maturalne.
*
Rozwiązania 100 najczęściej występujących zadań na maturze.

  

 Cena Dostawa

W 24 godziny

 

 

Sposoby płatności:

* Przelew (dostawa 0 zł)
* Pobranie pocztowe (dostawa 9 zł)
* Przekaz pocztowy (dostawa 0 zł)
* Karta kredytowa (dostawa 0 zł)

Darmowa dostawa w 24 godziny

Paczkę otrzymasz w ciągu 24 godzin od momentu zaksięgowania płatności. Jeżeli płacisz przelewem, przekazem pocztowym lub kartą kredytową przesyłkę masz za darmo. Jeżeli wolisz za repetytorium zapłacić przy odbiorze u listonosza dolicz 9 zł za dostawę.
 

Trwa promocja!
Inwestujeszzł zamiast zł (cena po podwyżce)Zamawiam Geografia CD:

Dane niezbędne do realizacji zamówienia
Imię:
Nazwisko:
Adres:
Kod pocztowy:
Miejscowość:
Adres e-mail:
Wybieram płatność
 Przelewem lub kartą kredytową (dostawa 0 zł)
 Przy odbiorze paczki (+9 zł)


Łącznie do zapłaty:


* Wiem, że moja inwestycja jest bezpieczna, ponieważ zgodnie z gwarancją firmy Educentrum mogę w ciągu 30 dni odzyskać zainwestować pieniądze.

OPINIE O PŁYCIE

"Po raz pierwszy ktoś w tak prosty, przejrzysty i jednocześnie praktyczny sposób wytłumaczył mi po kolei każde zagadnienie. Warto kupić polecam każdemu!"

Marcin Homka

"Płytę zakupiłem z pewnym niedowierzaniem - czy ta płyta naprawdę może być aż taka dobra? Ale kiedy przeczytałem pierwszych kilka tematów już wiedziałem, że zakup mi się opłacił. Płyta zawiera obszerny materiał przedstawiony w bardzo przystępnej formie."
Tomasz Lechoń

"Wcześniej przeczytałem wiele podręczników przygotowujących do matury, dlatego miałem rozeznanie w tematyce nauczania. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że ta płyta zawiera w sobie również materiał opracowany dla wszystkich  którzy zdają Geografię na poziomie rozszerzonym."
Kacper Szczygieł

Zobacz więcej opinii

Copyright 2005 - 2008 Educentrum Piotr Piekarzewski